Hoe bekwaam ben jij? En hoe blijf je bekwaam?

  • 02 november 2018
  • Landelijk
Deel dit nieuws

Hoe lang geleden heb jij een training voorbehouden handelingen gevolgd? En ben je nog wel bekwaam? Als je niet bekwaam (genoeg) bent als zorgprofessional kan dit grote gevolgen hebben. Een cursus volgen betekent niet dat je automatisch bekwaam bent. Complex? Zeker! Want hoe weet je of je bekwaam bent of niet? En wat moet je doen om bekwaam te blijven?

Voorbehouden handeling

Voorbehouden handelingen zijn risicovolle, medische handelingen die alleen bevoegde zorgverleners mogen uitvoeren. Zo is bijvoorbeeld injecteren een voorbehouden handelingen. Als verpleegkundige ben je verplicht om deze handeling te toetsen. Het uitgangspunt van de Wet BIG is namelijk dat je als verpleegkundige zelf verantwoordelijk bent om te bepalen of je voldoende bekwaam bent om een bepaalde handeling uit te voeren, binnen de voorgeschreven procedures, richtlijnen en beroepsnormen.

Bekwaam zijn in de praktijk

Wanneer ben je voldoende bekwaam? Sommige zorginstellingen toetsen om de twee jaar de handelingen, terwijl andere dit eens per vijf jaar toetsen. Naar aanleiding van een incident in 2014 (waarbij door het verkeerd verrichten van een handeling een patiënt in levensgevaar kwam) spelen de vragen ‘wanneer ben je bekwaam’ en ‘hoe blijf je bekwaam’ een grote rol. Wat als je de handelingen wel hebt getoetst en/of getraind, maar toch niet voldoende bekwaam bent?

Wat als je bijvoorbeeld een half jaar op wereldreis bent geweest. Ben je daarna nog bekwaam? Als verpleegkundige is het belangrijk dat je de voorbehouden handelingen regelmatig uitvoert. Maar… Wat is regelmatig? En vind jij dat je de handelingen nog regelmatig uitvoert?

Tips van DNZB

Helaas zijn er geen duidelijke richtlijnen over hoe vaak je jouw bekwaamheid moet toetsen en hoe vaak je trainingen moet volgen. Neem daarom het zekere voor het onzekere: toets jezelf om de twee jaar op de voorbehouden handelingen. Met deze termijn zit je altijd goed en kun je vol vertrouwen je werkzaamheden uitvoeren.

Heb je de handelingen al een tijdje niet meer uitgevoerd? Kijk dan eerst mee met een collega of geef dit aan bij je leidinggevende. Laat ook iemand meekijken als jij de handeling weer uitvoert. Hierdoor word je als zorgprofessional serieus genomen en loop je natuurlijk minder risico dat je een handeling verkeerd verricht.

Samengevat: bevoegd maakt nog niet bekwaam, zo bewijst ook dit artikel. Zorg er dus voor dat je de handelingen vaak genoeg verricht en vraag bij twijfel altijd hulp.

Bijscholing

Wil je je kennis up-to-date houden? Bij Zorg-Wijs vind je informatie en cursussen die je verder helpen. DNZB heeft in samenwerking met Zorg-Wijs de bijscholing Verpleegtechnische vaardigheden voor ZZP’ers van De Nederlandse Zorg Bemiddelaar (DNZB) ontwikkeld. Bij deze bijscholingscursus hoort een lesboek verpleegtechnische vaardigheden met 6 verschillende modules: injecteren, katheteriseren & suprapubisch katheter verzorgen, maagsonde plaatsen & PEG-sonde verzorgen, diabeteszorg, tracheacanule zorg en zuurstoftoediening & uitzuigen van de luchtwegen. Meer weten? Je mag ons natuurlijk altijd bellen of mailen.

  • 02 november 2018
  • Landelijk
Deel dit nieuws

Meld je aan bij DNZB

Met onze landelijke dekking is er altijd een locatie in de buurt!

Aanmelden bij DNZB
De Nederlandse Zorg Bemiddelaar B.V.KVK: 51899817BTW: NL850219322B01